Kød og fisk

Oksekød, ydre flankesteak: kalorier og næringsindhold

Oksekød, ydre flankesteak: 206 kalorier pr. 100 g. En portion på 266 g (1 steak) indeholder 548 kalorier, 50 g protein, 0,5 g kulhydrater og 39 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 36 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 63 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, kun magert.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier206
Protein19 g g
Kulhydrater0,2 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt15 g g
Mættet fedt5,6 g g
Natrium67 mg mg

Alle slags oksekød, ydre flankesteak, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, kun magert206190,215
Rå, magert og fedt232180,318
Rå, kun magert, select198190,213
Rå, kun magert, choice212190,215
Rå, magert og fedt, choice238180,318
Rå, magert og fedt, select222180,416
Grillet, kun magert23324014
Grillet, magert og fedt25524017
Grillet, kun magert, choice29127020
Grillet, kun magert, select26829017
Grillet, magert og fedt, choice30027022
Grillet, magert og fedt, select28128019

Kilde: U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service, FoodData Central. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion oksekød, ydre flankesteak på 266 g?

548 kalorier i 266 g. Pr. 100 g: 206 kalorier.

Hvor meget protein er der i oksekød, ydre flankesteak?

19 g pr. 100 g, eller 50 g i en portion på 266 g.

Hvor mange kulhydrater er der i oksekød, ydre flankesteak?

0,2 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log oksekød, ydre flankesteak på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.