Kött och fisk

Nötbiff, utanför flankstek: kalorier och näring

Nötbiff, utanför flankstek: 206 kalorier per 100 g. En portion på 266 g (1 biff) innehåller 548 kalorier, 50 g protein, 0,5 g kolhydrater och 39 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 36 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 63 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, endast magert.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier206
Protein19 g g
Kolhydrater0,2 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett15 g g
Mättat fett5,6 g g
Natrium67 mg mg

Alla sorters nötbiff, utanför flankstek, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, endast magert206190,215
Rå, magert och fett232180,318
Rå, endast magert, select198190,213
Rå, endast magert, choice212190,215
Rå, magert och fett, choice238180,318
Rå, magert och fett, select222180,416
Grillad, endast magert23324014
Grillad, magert och fett25524017
Grillad, endast magert, choice29127020
Grillad, endast magert, select26829017
Grillad, magert och fett, choice30027022
Grillad, magert och fett, select28128019

Källa: U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service, FoodData Central. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 266 g nötbiff, utanför flankstek?

548 kalorier i 266 g. Per 100 g: 206 kalorier.

Hur mycket protein innehåller nötbiff, utanför flankstek?

19 g per 100 g, eller 50 g i en portion på 266 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller nötbiff, utanför flankstek?

0,2 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga nötbiff, utanför flankstek på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.