Find pickup-kampe, baner og medspillere i nærheden af dig med JOGO, den gratis sportsapp fra skaberne af Fuel.Find en kamp i nærheden med JOGOHent JOGO

Kød og fisk

Svinekotelet med ben: kalorier og næringsindhold

Svinekotelet med ben: 136 kalorier pr. 100 g. En portion på 86 g indeholder 117 kalorier, 19 g protein, 0 g kulhydrater og 4,1 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 67 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 33 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, med ben, magert.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier136
Protein22 g g
Kulhydrater0 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt4,8 g g
Mættet fedt1,6 g g
Natrium60 mg mg

Alle slags svinekotelet med ben, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, med ben, magert1362204,8
Rå, med ben, med fedt18620011
Stegt i ovn, med ben, magert2062909,2
Stegt i ovn, med ben, med fedt24827015
Grillet, med ben, magert1862608,4
Grillet, med ben, med fedt22224013
Braiseret, med ben, magert2082909,3
Braiseret, med ben, med fedt26127016
Pandestegt, med ben, magert2112909,7
Pandestegt, med ben, med fedt25627016

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion svinekotelet med ben på 86 g?

117 kalorier i 86 g. Pr. 100 g: 136 kalorier.

Hvor meget protein er der i svinekotelet med ben?

22 g pr. 100 g, eller 19 g i en portion på 86 g.

Hvor mange kulhydrater er der i svinekotelet med ben?

0 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log svinekotelet med ben på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.