Kød og fisk

Mørkt kyllingekød: kalorier og næringsindhold

Mørkt kyllingekød: 237 kalorier pr. 100 g. En portion på 266 g indeholder 630 kalorier, 44 g protein, 0 g kulhydrater og 49 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 29 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 71 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, med skind.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier237
Protein17 g g
Kulhydrater0 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt18 g g
Mættet fedt5,3 g g
Natrium73 mg mg

Alle slags mørkt kyllingekød, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, med skind23717018
Rå, uden skind1252004,3
Stegt i ovn, med skind25326016
Stegt i ovn, uden skind2052709,7
Simret, med skind23324015
Simret, uden skind1922609
Pandestegt, uden skind239292,612
Pandestegt, med skind, meldrysset285274,117
Friteret, med skind, paneret298229,419

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion mørkt kyllingekød på 266 g?

630 kalorier i 266 g. Pr. 100 g: 237 kalorier.

Hvor meget protein er der i mørkt kyllingekød?

17 g pr. 100 g, eller 44 g i en portion på 266 g.

Hvor mange kulhydrater er der i mørkt kyllingekød?

0 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log mørkt kyllingekød på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.