Hitta pickup-matcher, planer och spelare nära dig med JOGO, den kostnadsfria sportappen från skaparna av Fuel.Hitta en match nära dig med JOGOLadda ner JOGO

Kött och fisk

Lammracks: kalorier och näring

Lammracks: 240 kalorier per 100 g. En portion på 115 g (1 portion) innehåller 276 kalorier, 21 g protein, 0,1 g kolhydrater och 21 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 30 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 70 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, delvis frenched, magert och fett.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier240
Protein18 g g
Kolhydrater0,1 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett19 g g
Mättat fett7,2 g g
Natrium61 mg mg

Alla sorters lammracks, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, delvis frenched, magert och fett240180,119
Rå, endast magert1472107,1
Rå, magert och fett169200,110
Ugnsstekt, delvis frenched, magert och fett25322018
Ugnsstekt, endast magert1732408,4
Ugnsstekt, magert och fett19524011
Ugnsstekt, utan fettkant, bara magert1752707,6
Ugnsstekt, utan fettkant, magert och fett1932609,9

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 115 g lammracks?

276 kalorier i 115 g. Per 100 g: 240 kalorier.

Hur mycket protein innehåller lammracks?

18 g per 100 g, eller 21 g i en portion på 115 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller lammracks?

0,1 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga lammracks på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.