Bönor, nötter och frön

Bakade bönor: kalorier och näring

Bakade bönor: 155 kalorier per 100 g. En portion på 253 g (1 kopp) innehåller 392 kalorier, 14 g protein, 55 g kolhydrater och 13 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 14 % av kaloriernaKolhydrater 56 %Fett 30 %

Siffrorna ovan gäller för: Tillagad, hemlagad.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier155
Protein5,5 g g
Kolhydrater22 g g
Fiber5,5 g g
Socker5,5 g g
Fett5,2 g g
Mättat fett1,9 g g
Natrium422 mg mg

Alla sorters bakade bönor, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Tillagad, hemlagad1555,5225,2
Konserverad, naturell944,8210,4
Konserverad, med nötkött1216,4173,5
Konserverad, med fläsk1065,2201,6
Konserverad, med wienerkorv1436,8156,6
Konserverad, utan tillsatt salt1054,8210,4
Konserverad, med fläsk, söt sås1054,5220,9
Konserverad, med fläsk, tomatsås945,2190,9

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 253 g bakade bönor?

392 kalorier i 253 g. Per 100 g: 155 kalorier.

Hur mycket protein innehåller bakade bönor?

5,5 g per 100 g, eller 14 g i en portion på 253 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller bakade bönor?

22 g kolhydrater per 100 g, varav 5,5 g fiber och 5,5 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga bakade bönor på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.