Find pickup-kampe, baner og medspillere i nærheden af dig med JOGO, den gratis sportsapp fra skaberne af Fuel.Find en kamp i nærheden med JOGOHent JOGO

Kød og fisk

Oksemørbradbøf: kalorier og næringsindhold

Oksemørbradbøf: 143 kalorier pr. 100 g. En portion på 170 g (1 steak) indeholder 243 kalorier, 37 g protein, 0 g kulhydrater og 9,2 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 64 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 36 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, magert.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier143
Protein22 g g
Kulhydrater0 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt5,4 g g
Mættet fedt2,3 g g
Natrium61 mg mg

Alle slags oksemørbradbøf, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, magert1432205,4
Rå, med fedt1632107,9
Rå, magert, choice1432206,2
Rå, magert, select1352205,1
Rå, med fedt, choice1502207,1
Rå, med fedt, select1422206
Grillet, magert2073306,7
Grillet, med fedt2203208,5
Grillet, magert, select1983107,2
Grillet, med fedt, choice2173009,7
Grillet, med fedt, select2023107,7

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion oksemørbradbøf på 170 g?

243 kalorier i 170 g. Pr. 100 g: 143 kalorier.

Hvor meget protein er der i oksemørbradbøf?

22 g pr. 100 g, eller 37 g i en portion på 170 g.

Hvor mange kulhydrater er der i oksemørbradbøf?

0 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log oksemørbradbøf på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.