Kött och fisk

Nötbiff, innanför flankstek: kalorier och näring

Nötbiff, innanför flankstek: 164 kalorier per 100 g. En portion på 382 g (1 biff) innehåller 626 kalorier, 81 g protein, 0 g kolhydrater och 34 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 52 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 48 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, endast magert.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier164
Protein21 g g
Kolhydrater0 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett8,8 g g
Mättat fett3,2 g g
Natrium66 mg mg

Alla sorters nötbiff, innanför flankstek, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, endast magert1642108,8
Rå, magert och fett18720012
Rå, endast magert, choice1712109,8
Rå, endast magert, select1532207,4
Rå, magert och fett, choice19520013
Rå, magert och fett, select17421010
Grillad, endast magert20527010
Grillad, magert och fett22026012
Grillad, endast magert, select22331011
Grillad, endast magert, choice24230014
Grillad, magert och fett, select23330013
Grillad, magert och fett, choice25329015

Källa: U.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service, FoodData Central. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 382 g nötbiff, innanför flankstek?

626 kalorier i 382 g. Per 100 g: 164 kalorier.

Hur mycket protein innehåller nötbiff, innanför flankstek?

21 g per 100 g, eller 81 g i en portion på 382 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller nötbiff, innanför flankstek?

0 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga nötbiff, innanför flankstek på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.