Kött och fisk

Mortadella: kalorier och näring

Mortadella: 256 kalorier per 100 g. En portion på 28 g (1 skiva) innehåller 72 kalorier, 3,5 g protein, 2,3 g kolhydrater och 5,3 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 20 % av kaloriernaKolhydrater 13 %Fett 67 %

Siffrorna ovan gäller för: Nötkött.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier256
Protein13 g g
Kolhydrater8,2 g g
Fiber0 g g
Socker1,6 g g
Fett19 g g
Mättat fett8,9 g g
Natrium1 293 mg mg

Alla sorters mortadella, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Nötkött256138,219
Kyckling236141115
Fettsnål11612131,3
Sammansatt286128,422
Fettreducerad211133,516
Blandat kött316119,326
Fläsk247150,720
Nötkött, fettsnålt204125,215
Nötkött och fläsk308155,525
Kött och fågel281106,324
Kyckling och fläsk336104,231
Fläsk, kalkon, nötkött336126,729
Kyckling, fläsk, nötkött272115,623
Kyckling, kalkon, fläsk2989,95,726
Fläsk och kalkon, light211133,516

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 28 g mortadella?

72 kalorier i 28 g. Per 100 g: 256 kalorier.

Hur mycket protein innehåller mortadella?

13 g per 100 g, eller 3,5 g i en portion på 28 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller mortadella?

8,2 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 1,6 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga mortadella på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.