Kött och fisk

Kycklingben: kalorier och näring

Kycklingben: 214 kalorier per 100 g. En portion på 167 g innehåller 357 kalorier, 27 g protein, 0 g kolhydrater och 27 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 31 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 69 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, med skinn.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier214
Protein16 g g
Kolhydrater0 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett16 g g
Mättat fett4,4 g g
Natrium84 mg mg

Alla sorters kycklingben, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, med skinn21416016
Rå, utan skinn1201904,2
Ugnsstekt, med skinn1842409
Ugnsstekt, utan skinn1742407,8
Gryttillagad, med skinn22024013
Gryttillagad, utan skinn1852608,1
Stekt i panna, utan skinn208280,79,3
Stekt i panna, med skinn, mjölad254272,514
Stekt i panna, mjölad, med skinn254272,514
Stekt i panna, panerad, med skinn273228,716
Friterad, med skinn, panerad273228,716

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 167 g kycklingben?

357 kalorier i 167 g. Per 100 g: 214 kalorier.

Hur mycket protein innehåller kycklingben?

16 g per 100 g, eller 27 g i en portion på 167 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller kycklingben?

0 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga kycklingben på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.