Drycker, sötsaker och extra

Jordnötssmörkaka: kalorier och näring

Jordnötssmörkaka: 475 kalorier per 100 g. En portion på 40 g innehåller 190 kalorier, 3,6 g protein, 24 g kolhydrater och 9,5 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 7 % av kaloriernaKolhydrater 48 %Fett 44 %

Siffrorna ovan gäller för: Hemlagad.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier475
Protein9 g g
Kolhydrater59 g g
Fiber3,7 g g
Fett24 g g
Mättat fett4,4 g g
Natrium518 mg mg

Alla sorters jordnötssmörkaka, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Hemlagad47595924
Mjuk sort4575,35824
Kommersiell4738,95824
Kyld deg4588,25225
Archway48095924
Sockerfri523105131
Ugnsbakad, kyld deg5039,15728

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 40 g jordnötssmörkaka?

190 kalorier i 40 g. Per 100 g: 475 kalorier.

Hur mycket protein innehåller jordnötssmörkaka?

9 g per 100 g, eller 3,6 g i en portion på 40 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller jordnötssmörkaka?

59 g kolhydrater per 100 g, varav 3,7 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga jordnötssmörkaka på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.