Kød og fisk

Oksekød, ribbensteg: kalorier og næringsindhold

Oksekød, ribbensteg: 162 kalorier pr. 100 g. En portion på 125 g (125 g) indeholder 203 kalorier, 27 g protein, 0 g kulhydrater og 9,1 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 57 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 43 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, med ben, kun magert kød.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier162
Protein22 g g
Kulhydrater0 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt7,3 g g
Mættet fedt3,3 g g
Natrium76 mg mg

Alle slags oksekød, ribbensteg, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, med ben, kun magert kød1622207,3
Rå, med ben, kød og fedt26319020
Rå, magert og fedt36716033
Rå, hel, magert og fedt32216028
Stegt i ovn, med ben, kun magert kød24432011
Stegt i ovn, med ben, kød og fedt31628021
Stegt i ovn, kun magert22028011
Stegt i ovn, magert og fedt33323026
Stegt i ovn, hel, magert og fedt36523030
Grillet, magert og fedt33822027
Grillet, hel, magert og fedt35222029

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion oksekød, ribbensteg på 125 g?

203 kalorier i 125 g. Pr. 100 g: 162 kalorier.

Hvor meget protein er der i oksekød, ribbensteg?

22 g pr. 100 g, eller 27 g i en portion på 125 g.

Hvor mange kulhydrater er der i oksekød, ribbensteg?

0 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log oksekød, ribbensteg på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.