Drikkevarer, slik og extras

Makaroni med ost: kalorier og næringsindhold

Makaroni med ost: 151 kalorier pr. 100 g. En portion på 136 g (1 kop) indeholder 205 kalorier, 7,3 g protein, 26 g kulhydrater og 8,3 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 14 % af kalorierneKulhydrater 50 %Fedt 36 %

Tallene ovenfor gælder for: Børnemenu.

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier151
Protein5,4 g g
Kulhydrater19 g g
Kostfibre1,1 g g
Sukker3,1 g g
Fedt6,1 g g
Mættet fedt2,1 g g
Natrium361 mg mg

Alle slags makaroni med ost, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Børnemenu1515,4196,1
Børnemenu1215173,5
Cracker barrel1946,51612
Cracker barrel, børne1926,51612
Færdiglavet, mix i æske1646,7235
Færdiglavet, med mælk og margarine1904,9248,3
Tør (ikke tilberedt), mix i æske334134711
Tør (ikke tilberedt), færdigret i æske37914704,8
Tør (ikke tilberedt), mikroovnsegnet38812716,6
Tør (ikke tilberedt), mix med reduceret fedt29713524
På dåse, hovedret823,4122,5
På dåse, mikroovnsegnet1346146
Frossen1495,6176,4

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion makaroni med ost på 136 g?

205 kalorier i 136 g. Pr. 100 g: 151 kalorier.

Hvor meget protein er der i makaroni med ost?

5,4 g pr. 100 g, eller 7,3 g i en portion på 136 g.

Hvor mange kulhydrater er der i makaroni med ost?

19 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 1,1 g kostfibre og 3,1 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log makaroni med ost på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.