Find pickup-kampe, baner og medspillere i nærheden af dig med JOGO, den gratis sportsapp fra skaberne af Fuel.Find en kamp i nærheden med JOGOHent JOGO

Kød og fisk

Lammekød: kalorier og næringsindhold

Lammekød: 134 kalorier pr. 100 g. En portion på 28 g (1 oz) indeholder 38 kalorier, 6,1 g protein, 0 g kulhydrater og 0,9 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 75 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 25 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, blandet, kun magert kød.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier134
Protein22 g g
Kulhydrater0 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt3,2 g g
Mættet fedt1,3 g g
Natrium78 mg mg

Alle slags lammekød, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, blandet, kun magert kød1342203,2
Rå, newzealandsk, kun magert kød1282104,4
Rå, maskinelt udbenet27615024
Rå, blandet, magert kød og fedt2432007,9
Rå, newzealandsk, magert kød og fedt27717023
Rå, kun magert1422006,2
Rå, magert og fedt22918017
Kogt, blandet, kun magert kød2062909,9
Kogt, newzealandsk, kun magert kød2063008,9
Kogt, blandet, magert kød og fedt27127014
Kogt, newzealandsk, magert kød og fedt30524022
Kogt, kun magert2012709,6
Kogt, magert og fedt25625017

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion lammekød på 28 g?

38 kalorier i 28 g. Pr. 100 g: 134 kalorier.

Hvor meget protein er der i lammekød?

22 g pr. 100 g, eller 6,1 g i en portion på 28 g.

Hvor mange kulhydrater er der i lammekød?

0 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log lammekød på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.