Kød og fisk

Kalkunryg: kalorier og næringsindhold

Kalkunryg: 128 kalorier pr. 100 g. En portion på 97 g indeholder 124 kalorier, 18 g protein, 0 g kulhydrater og 5,3 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 60 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 40 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, uden skind.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier128
Protein18 g g
Kulhydrater0 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt5,5 g g
Mættet fedt1,9 g g
Natrium74 mg mg

Alle slags kalkunryg, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, uden skind1281805,5
Rå, med skind16818010
Rå, uden skind, tilsat lage115190,14,1
Rå, med skind, tilsat lage206170,115
Stegt i ovn, uden skind22728012
Stegt i ovn, med skind24028014
Stegt i ovn, uden skind, tilsat lage1272702,1
Stegt i ovn, med skind, tilsat lage20526011

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion kalkunryg på 97 g?

124 kalorier i 97 g. Pr. 100 g: 128 kalorier.

Hvor meget protein er der i kalkunryg?

18 g pr. 100 g, eller 18 g i en portion på 97 g.

Hvor mange kulhydrater er der i kalkunryg?

0 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log kalkunryg på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.