Kött och fisk

Kalkonrygg: kalorier och näring

Kalkonrygg: 128 kalorier per 100 g. En portion på 97 g innehåller 124 kalorier, 18 g protein, 0 g kolhydrater och 5,3 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 60 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 40 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, utan skinn.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier128
Protein18 g g
Kolhydrater0 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett5,5 g g
Mättat fett1,9 g g
Natrium74 mg mg

Alla sorters kalkonrygg, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, utan skinn1281805,5
Rå, med skinn16818010
Rå, utan skinn, med tillsatt lösning115190,14,1
Rå, med skinn, med tillsatt lösning206170,115
Ugnsstekt, utan skinn22728012
Ugnsstekt, med skinn24028014
Ugnsstekt, utan skinn, med tillsatt lösning1272702,1
Ugnsstekt, med skinn, med tillsatt lösning20526011

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 97 g kalkonrygg?

124 kalorier i 97 g. Per 100 g: 128 kalorier.

Hur mycket protein innehåller kalkonrygg?

18 g per 100 g, eller 18 g i en portion på 97 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller kalkonrygg?

0 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga kalkonrygg på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.