Drikkevarer, slik og extras

Havregrynskeks: kalorier og næringsindhold

Havregrynskeks: 447 kalorier pr. 100 g. En portion på 30 g indeholder 134 kalorier, 2 g protein, 20 g kulhydrater og 5,4 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 6 % af kalorierneKulhydrater 59 %Fedt 35 %

Tallene ovenfor gælder for: Hjemmelavet.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier447
Protein6,8 g g
Kulhydrater66 g g
Kostfibre2,3 g g
Fedt18 g g
Mættet fedt3,6 g g
Natrium598 mg mg

Alle slags havregrynskeks, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Hjemmelavet4476,86618
Blød type4096,16615
Industrielt fremstillet4506,26918
Kølet dej4245,45919
Fedtfattig, med rosiner4356,56816
Hjemmelavet, med rosiner4356,56816
Archway4215,56814
Reduceret fedt36546510
Archway med glasur4354,96717
Diætprodukt4494,87018
Archway sukkerfri4425,56721
Blød, med rosiner4305,87014
Bagt, kølet dej47166621
Tør (ikke tilberedt), tørblanding4626,56719

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion havregrynskeks på 30 g?

134 kalorier i 30 g. Pr. 100 g: 447 kalorier.

Hvor meget protein er der i havregrynskeks?

6,8 g pr. 100 g, eller 2 g i en portion på 30 g.

Hvor mange kulhydrater er der i havregrynskeks?

66 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 2,3 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log havregrynskeks på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.