Hitta pickup-matcher, planer och spelare nära dig med JOGO, den kostnadsfria sportappen från skaparna av Fuel.Hitta en match nära dig med JOGOLadda ner JOGO

Kött och fisk

Kielbasa: kalorier och näring

Kielbasa: 187 kalorier per 100 g. En portion på 26 g (1 skiva) innehåller 49 kalorier, 5,1 g protein, 0,5 g kolhydrater och 2,8 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 43 % av kaloriernaKolhydrater 4 %Fett 53 %

Siffrorna ovan gäller för: Naturell.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier187
Protein20 g g
Kolhydrater1,8 g g
Fiber0 g g
Socker0,5 g g
Fett11 g g
Mättat fett3,9 g g
Natrium1 240 mg mg

Alla sorters kielbasa, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Naturell187201,811
Extra magert129210,94,2
Ouppvärmd325113,730
Grillad33712530
Stekt i panna333124,829
Rökt, kalkon och nöt226133,918

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 26 g kielbasa?

49 kalorier i 26 g. Per 100 g: 187 kalorier.

Hur mycket protein innehåller kielbasa?

20 g per 100 g, eller 5,1 g i en portion på 26 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller kielbasa?

1,8 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0,5 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga kielbasa på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.