Kött och fisk

Ljust kalkonkött: kalorier och näring

Ljust kalkonkött: 110 kalorier per 100 g. En portion på 85 g (1 portion) innehåller 94 kalorier, 20 g protein, 0 g kolhydrater och 1,2 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 88 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 12 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, utan skinn.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier110
Protein23 g g
Kolhydrater0 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett1,4 g g
Mättat fett0,5 g g
Natrium49 mg mg

Alla sorters ljust kalkonkött, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, utan skinn1102301,4
Rå, med skinn1362204,6
Rå, utan skinn, höna1112301,6
Rå, utan skinn, tupp1102301,3
Rå, med skinn, höna1372204,7
Rå, med skinn, tupp1332204,2
Rå, enbart kött114240,11,5
Ugnsstekt, utan skinn1633203
Ugnsstekt, med skinn1803105,4
Ugnsstekt, utan skinn, höna1713303,3
Ugnsstekt, utan skinn, tupp1633203
Ugnsstekt, med skinn, höna1863205,3
Ugnsstekt, med skinn, tupp1823105,7

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 85 g ljust kalkonkött?

94 kalorier i 85 g. Per 100 g: 110 kalorier.

Hur mycket protein innehåller ljust kalkonkött?

23 g per 100 g, eller 20 g i en portion på 85 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller ljust kalkonkött?

0 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga ljust kalkonkött på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.