Find pickup-kampe, baner og medspillere i nærheden af dig med JOGO, den gratis sportsapp fra skaberne af Fuel.Find en kamp i nærheden med JOGOHent JOGO

Kød og fisk

Lyst kalkunkød: kalorier og næringsindhold

Lyst kalkunkød: 110 kalorier pr. 100 g. En portion på 85 g (1 portion) indeholder 94 kalorier, 20 g protein, 0 g kulhydrater og 1,2 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 88 % af kalorierneKulhydrater 0 %Fedt 12 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, uden skind.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier110
Protein23 g g
Kulhydrater0 g g
Kostfibre0 g g
Sukker0 g g
Fedt1,4 g g
Mættet fedt0,5 g g
Natrium49 mg mg

Alle slags lyst kalkunkød, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, uden skind1102301,4
Rå, med skind1362204,6
Rå, uden skind, høne1112301,6
Rå, uden skind, hankalkun1102301,3
Rå, med skind, høne1372204,7
Rå, med skind, hankalkun1332204,2
Rå, kun kød114240,11,5
Stegt i ovn, uden skind1633203
Stegt i ovn, med skind1803105,4
Stegt i ovn, uden skind, høne1713303,3
Stegt i ovn, uden skind, hankalkun1633203
Stegt i ovn, med skind, høne1863205,3
Stegt i ovn, med skind, hankalkun1823105,7

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion lyst kalkunkød på 85 g?

94 kalorier i 85 g. Pr. 100 g: 110 kalorier.

Hvor meget protein er der i lyst kalkunkød?

23 g pr. 100 g, eller 20 g i en portion på 85 g.

Hvor mange kulhydrater er der i lyst kalkunkød?

0 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log lyst kalkunkød på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.