Kött och fisk

Fläskkarrébiff med ben: kalorier och näring

Fläskkarrébiff med ben: 152 kalorier per 100 g. En portion på 88 g innehåller 134 kalorier, 19 g protein, 0 g kolhydrater och 5,7 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 60 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 40 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, benfri, magert.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier152
Protein22 g g
Kolhydrater0 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett6,5 g g
Mättat fett2,2 g g
Natrium45 mg mg

Alla sorters fläskkarrébiff med ben, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, benfri, magert1522206,5
Rå, benfri, med fett21120014
Ugnsstekt, benfri, magert21429010
Ugnsstekt, benfri, med fett25227015
Grillad, benfri, magert21630010
Grillad, benfri, med fett26028016
Bräserad, benfri, magert21128010
Bräserad, benfri, med fett25526016
Stekt i panna, benfri, magert22428012
Stekt i panna, benfri, med fett27326018

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 88 g fläskkarrébiff med ben?

134 kalorier i 88 g. Per 100 g: 152 kalorier.

Hur mycket protein innehåller fläskkarrébiff med ben?

22 g per 100 g, eller 19 g i en portion på 88 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller fläskkarrébiff med ben?

0 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga fläskkarrébiff med ben på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.