Liha ja kala

Porsaan liha: kalorit ja ravintoarvot

Porsaan liha: 120 kcal per 100 g. 125 g:n annoksessa (125 g) on 150 kcal, 28 g proteiinia, 0 g hiilihydraatteja ja 3,5 g rasvaa.

Kalorit
Proteiini g
Hiilihydraatit g
Rasva g
Proteiini 78 % kaloreistaHiilihydraatit 0 %Rasva 22 %

Yllä olevat luvut koskevat vaihtoehtoa: Raaka, vain vähärasvainen liha.

Silmäys

Ravintotiedot

Ravintoaine100 g:ssaSinun annoksesi
Kalorit120
Proteiini22 g g
Hiilihydraatit0 g g
Kuitu0 g g
Sokerit0 g g
Rasva2,8 g g
Tyydyttynyt rasva1,1 g g
Natrium61 mg mg

Kaikki lajit, 100 g:aa kohti: porsaan liha

Näin luvut muuttuvat leikkeen, lajikkeen ja kypsennystavan mukaan.

LajikcalProteiini gHiilihydraatit gRasva g
Raaka, vain vähärasvainen liha1202202,8
Raaka, liha ja rasva18221011
Raaka, sekaleikkeet, vain lihaa1342104,9
Raaka, sekaleikkeet, lihaa ja rasvaa21118015
Raaka, ulkofilee ja lapa, vain lihaa1442105,9
Raaka, ulkofilee ja lapa, lihaa ja rasvaa17720010
Kypsennetty, vain vähärasvainen liha1873106,3
Kypsennetty, liha ja rasva1802908,3
Kypsennetty, sekaleikkeet, vain lihaa2012809,2
Kypsennetty, sekaleikkeet, lihaa ja rasvaa23826014
Kypsennetty, ulkofilee ja lapa, vain lihaa2113009,4
Kypsennetty, ulkofilee ja lapa, lihaa ja rasvaa23526014

Lähde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Sisältää tietoa, joka on lisensoitu Open Government Licence - Canada -lisenssillä. Arvot ovat keskiarvoja, ja ne vaihtelevat lajikkeen, merkin ja valmistustavan mukaan.

Kysymykset

Kuinka paljon kaloreita on 125 g:n annoksessa, kun ruoka on: porsaan liha?

150 kcal 125 g:ssa. Per 100 g: 120 kcal.

Kuinka paljon proteiinia on tässä: porsaan liha?

22 g per 100 g eli 28 g 125 g:n annoksessa.

Kuinka paljon hiilihydraatteja on tässä: porsaan liha?

Hiilihydraatteja 0 g per 100 g, joista kuitua 0 g ja sokereita 0 g.

Samankaltaiset ruoka-aineet

Kuinka monta kaloria tarvitset? · Kuinka paljon proteiinia tarvitset?

JOGO Fuel

Kirjaa porsaan liha sekunneissa

Tallenna se, kirjaa ateriasi ja saa pelien ympärille rakennettuja päiviä sekä valmentaja, joka perustelee jokaisen muutoksen. Ilmaiseksi JOGO-tililläsi.

Aloita ilmaiseksi
Kirjaa sekunneissaHae yli 9 300 ruoasta omalla kielelläsi, valitse annoskoko ja valmis. Viimeisimmät ruoat ja pikalisäys ravintolaaterioille.
Rakennettu pelaamisesi ympärillePelaatko seitsemältä? Fuel siirtää isoimman hiilihydraattiaterian aiemmaksi, lisää ennen peliä syötävän välipalan ja tekee päivällisestä palautumisaterian.
Valmentaja, joka selittääHuomaa tapasi, ehdottaa yhtä muutosta, kertoo miksi sen pitäisi toimia ja tarkistaa muutaman viikon päästä, toimiko se.