Find pickup-kampe, baner og medspillere i nærheden af dig med JOGO, den gratis sportsapp fra skaberne af Fuel.Find en kamp i nærheden med JOGOHent JOGO

Drikkevarer, slik og extras

Tærtebund: kalorier og næringsindhold

Tærtebund: 469 kalorier pr. 100 g. En portion på 194 g indeholder 910 kalorier, 11 g protein, 82 g kulhydrater og 60 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 5 % af kalorierneKulhydrater 36 %Fedt 59 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå, hjemmelavet.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier469
Protein5,7 g g
Kulhydrater42 g g
Kostfibre3,4 g g
Sukker0,1 g g
Fedt31 g g
Mættet fedt7,7 g g
Natrium482 mg mg

Alle slags tærtebund, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå, hjemmelavet4695,74231
Rå, kølet44535126
Rå, deep dish, frossen4685,54729
Bagt, hjemmelavet5276,44835
Bagt, af mix5016,75030
Bagt, fra frost5096,55629
Bagt, kølet5063,45929
Bagt, deep dish, frossen5216,15332
Tør (ikke tilberedt), mix5186,95231
Frossen, klar til bagning4576,24926

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion tærtebund på 194 g?

910 kalorier i 194 g. Pr. 100 g: 469 kalorier.

Hvor meget protein er der i tærtebund?

5,7 g pr. 100 g, eller 11 g i en portion på 194 g.

Hvor mange kulhydrater er der i tærtebund?

42 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 3,4 g kostfibre og 0,1 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log tærtebund på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.