Find pickup-kampe, baner og medspillere i nærheden af dig med JOGO, den gratis sportsapp fra skaberne af Fuel.Find en kamp i nærheden med JOGOHent JOGO

Korn og brød

Instant havregryn: kalorier og næringsindhold

Instant havregryn: 77 kalorier pr. 100 g. En portion på 173 g (1 pakke) indeholder 133 kalorier, 4,5 g protein, 23 g kulhydrater og 2,3 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 14 % af kalorierneKulhydrater 71 %Fedt 15 %

Tallene ovenfor gælder for: Færdiglavet, naturel.

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier77
Protein2,6 g g
Kulhydrater14 g g
Kostfibre2 g g
Sukker0,3 g g
Fedt1,3 g g
Mættet fedt0,2 g g
Natrium130 mg mg

Alle slags instant havregryn, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Færdiglavet, naturel772,6141,3
Færdiglavet, kanel962,4191,2
Færdiglavet, rosiner og krydderi882180,9
Tør (ikke tilberedt), naturel38213686,7
Tør (ikke tilberedt), kanel3699,5764,8
Tør (ikke tilberedt), ahorn og brun farin3869,2774,7

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion instant havregryn på 173 g?

133 kalorier i 173 g. Pr. 100 g: 77 kalorier.

Hvor meget protein er der i instant havregryn?

2,6 g pr. 100 g, eller 4,5 g i en portion på 173 g.

Hvor mange kulhydrater er der i instant havregryn?

14 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 2 g kostfibre og 0,3 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log instant havregryn på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.