Kött och fisk

Stekkyckling: kalorier och näring

Stekkyckling: 111 kalorier per 100 g. En portion på 125 g (125 g) innehåller 139 kalorier, 25 g protein, 0 g kolhydrater och 3,4 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 77 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 23 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, utan skinn.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier111
Protein20 g g
Kolhydrater0 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett2,7 g g
Mättat fett0,7 g g
Natrium75 mg mg

Alla sorters stekkyckling, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, utan skinn1112002,7
Rå, med skinn1332404
Rå, ljust kött1092201,6
Rå, med inälvor och hals213170,116
Rå, mörkt kött1131903,6
Ugnsstekt, utan skinn1672506,6
Ugnsstekt, med skinn22324013
Ugnsstekt, ljust kött1532704,1
Ugnsstekt, med inälvor och hals220240,113
Ugnsstekt, mörkt kött1782308,8

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 125 g stekkyckling?

139 kalorier i 125 g. Per 100 g: 111 kalorier.

Hur mycket protein innehåller stekkyckling?

20 g per 100 g, eller 25 g i en portion på 125 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller stekkyckling?

0 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga stekkyckling på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.