Kött och fisk

Fläskkarré: kalorier och näring

Fläskkarré: 143 kalorier per 100 g. En portion på 106 g innehåller 152 kalorier, 23 g protein, 0 g kolhydrater och 6 g fett.

Kalorier
Protein g
Kolhydrater g
Fett g
Protein 63 % av kaloriernaKolhydrater 0 %Fett 37 %

Siffrorna ovan gäller för: Rå, magert.

I korthet

Näringsfakta

NäringsämnePer 100 gDin portion
Kalorier143
Protein21 g g
Kolhydrater0 g g
Fiber0 g g
Socker0 g g
Fett5,7 g g
Mättat fett1,9 g g
Natrium52 mg mg

Alla sorters fläskkarré, per 100 g

Så ändras siffrorna beroende på styckningsdel, sort och tillagning.

SortkcalProtein gKolhydrater gFett g
Rå, magert1432105,7
Rå, med fett19820013
Rå, benfritt1742109,5
Ugnsstekt, magert2092909,6
Ugnsstekt, med fett24827015
Grillad, magert2102909,8
Grillad, med fett24227014
Bräserad, magert2042909,1
Bräserad, med fett23927014

Källa: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Innehåller information licensierad under Open Government Licence - Canada. Värdena är genomsnitt och varierar beroende på sort, märke och tillagning.

Frågor

Hur många kalorier innehåller en portion på 106 g fläskkarré?

152 kalorier i 106 g. Per 100 g: 143 kalorier.

Hur mycket protein innehåller fläskkarré?

21 g per 100 g, eller 23 g i en portion på 106 g.

Hur mycket kolhydrater innehåller fläskkarré?

0 g kolhydrater per 100 g, varav 0 g fiber och 0 g socker.

Liknande livsmedel

Hur många kalorier behöver du? · Hur mycket protein behöver du?

JOGO Fuel

Logga fläskkarré på några sekunder

Spara den, logga dina måltider, få dagar byggda kring dina matcher och en coach som förklarar varje ändring. Gratis, med ditt JOGO-konto.

Kom igång gratis
Logga på några sekunderSök bland över 9 300 livsmedel på ditt språk, välj portion, klart. Senaste livsmedel och snabbtillägg för mat ute.
Byggd runt dina matcherSpelar du klockan 19? Fuel flyttar fram din stora kolhydratmåltid, lägger till ett mellanmål före matchen och gör middagen till din återhämtningsmåltid.
En coach som förklararHittar dina mönster, föreslår en ändring, förklarar varför den borde funka och kollar efter några veckor om den gjorde det.