Drikkevarer, slik og extras

Banabudding: kalorier og næringsindhold

Banabudding: 81 kalorier pr. 100 g. En portion på 147 g indeholder 119 kalorier, 4,4 g protein, 19 g kulhydrater og 2,8 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 15 % af kalorierneKulhydrater 64 %Fedt 21 %

Tallene ovenfor gælder for: Færdiglavet, instant, letmælk.

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier81
Protein3 g g
Kulhydrater13 g g
Kostfibre0 g g
Fedt1,9 g g
Mættet fedt1,2 g g
Natrium184 mg mg

Alle slags banabudding, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Færdiglavet, instant, letmælk813131,9
Færdiglavet, almindelig, letmælk813131,9
Færdiglavet, instant, sødmælk912,9133,1
Færdiglavet, almindelig, sødmælk912,9133
Tør (ikke tilberedt), instant blanding3670930,6
Tør (ikke tilberedt), almindelig blanding3660930,4

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion banabudding på 147 g?

119 kalorier i 147 g. Pr. 100 g: 81 kalorier.

Hvor meget protein er der i banabudding?

3 g pr. 100 g, eller 4,4 g i en portion på 147 g.

Hvor mange kulhydrater er der i banabudding?

13 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 0 g kostfibre og 0 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log banabudding på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.