Find pickup-kampe, baner og medspillere i nærheden af dig med JOGO, den gratis sportsapp fra skaberne af Fuel.Find en kamp i nærheden med JOGOHent JOGO

Frugt

Morello-kirsebær: kalorier og næringsindhold

Morello-kirsebær: 50 kalorier pr. 100 g. En portion på 155 g (1 kop, uden sten) indeholder 78 kalorier, 1,6 g protein, 19 g kulhydrater og 0,5 g fedt.

Kalorier
Protein g
Kulhydrater g
Fedt g
Protein 7 % af kalorierneKulhydrater 88 %Fedt 5 %

Tallene ovenfor gælder for: Rå.

Kort fortalt

Næringsindhold

NæringsstofPr. 100 gDin portion
Kalorier50
Protein1 g g
Kulhydrater12 g g
Kostfibre1,6 g g
Sukker8,5 g g
Fedt0,3 g g
Mættet fedt0,1 g g
Natrium3 mg mg

Alle slags morello-kirsebær, pr. 100 g

Sådan ændrer tallene sig med udskæring, sort og tilberedning.

TypekcalProtein gKulhydrater gFedt g
Rå501120,3
På dåse, i vand360,88,90,1
På dåse, tyk sirup910,7230,1
På dåse, tynd sirup750,7190,1
På dåse, ekstra tyk sirup1140,7290,1
På dåse, i vand, drænet420,7100,2
Frossen, usødet460,9110,4

Kilde: Canadian Nutrient File 2015, Health Canada. Indeholder oplysninger, der er licenseret under Open Government Licence - Canada. Værdierne er gennemsnit og varierer efter sort, mærke og tilberedning.

Spørgsmål

Hvor mange kalorier er der i en portion morello-kirsebær på 155 g?

78 kalorier i 155 g. Pr. 100 g: 50 kalorier.

Hvor meget protein er der i morello-kirsebær?

1 g pr. 100 g, eller 1,6 g i en portion på 155 g.

Hvor mange kulhydrater er der i morello-kirsebær?

12 g kulhydrater pr. 100 g, heraf 1,6 g kostfibre og 8,5 g sukkerarter.

Lignende fødevarer

Hvor mange kalorier har jeg brug for? · Hvor meget protein har jeg brug for?

JOGO Fuel

Log morello-kirsebær på få sekunder

Gem det, log dine måltider, få dage bygget op omkring dine kampe og en coach, der forklarer hver ændring. Gratis, med din JOGO-konto.

Kom i gang gratis
Log på få sekunderSøg blandt over 9.300 fødevarer på dit eget sprog, vælg portionen, så er den hjemme. Seneste fødevarer og hurtig tilføjelse til måltider ude.
Bygget op om dine kampeSpiller du klokken 19? Fuel flytter dit store kulhydratmåltid tidligere, tilføjer en snack før kampen og gør aftensmaden til dit restitutionsmåltid.
En coach, der forklarerOpdager dine mønstre, foreslår én ændring, siger hvorfor den burde virke og tjekker efter nogle uger, om den gjorde.